Z radością informujemy, że Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN) zakończył realizację projektu związanego z punktem 17 NPZ 2016-2020 dotyczącym "Prowadzenia badań w obszarach celów operacyjnych 1-6, ukierunkowanych na wspólną analizę czynników ryzyka i czynników wspierających prawidłowy rozwój, w szczególności dzieci i młodzieży". 

Zgodnie z opisem zawartym w ofercie zadanie obejmowało opracowanie trzech raportów 
w oparciu o: (a) analizę bardzo obszernego zbioru danych z badań diagnostycznych nad młodzieżą, które w większości zostały zebrane przez IPZIN jeszcze przed rozpoczęciem realizacji projektu oraz (b) przygotowanie i przeprowadzenie badań w 100 szkołach pod kątem poszukiwania cech szkoły sprzyjających ograniczaniu zachowań ryzykownych i problemów wśród młodzieży (w tym zwłaszcza problemów ujętych w celach 2 i 3 NPZ 2016-2020).

Zespół badawczy Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej opracował zbiór trzech raportów prezentujących przebieg i wyniki projektu naukowego:

 

Raporty te stanowią merytoryczną całość. Tekst wprowadzający do Raportu I jest zarazem wprowadzeniem do całego zbioru raportów, a podsumowanie zawarte w Raporcie III jest zarazem podsumowaniem całości.

Wszystkie raporty będą również dostępne na naszej stronie internetowej http://www.ipzin.org/index.php/ekspertyzy-i-publikacje/pobierz

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że ogromna praca wykonana w ramach niniejszego projektu doskonale wpisuje się w ducha NPZ 2016-2020 wyrażonego w preambule oraz wielu zapisach mówiących o potrzebie postrzegania poszczególnych problemów w szerokim kontekście powiązań z innymi problemami, a także powiązań z całym złożonym układem czynników ryzyka 
i czynników chroniących.

Wyniki przeprowadzonych badań będą miały duże znaczenie dla praktyki. Wierzymy, że będą też wsparciem do podejmowania decyzji i opracowywania kierunku rozwoju działań profilaktycznych szkół i innych podmiotów wspomagających procesy wychowawcze wśród młodzieży.

Już w roku 2016 Ministerstwo Zdrowia oficjalnie rekomendowało wojewódzkim koordynatorom NPZ 2016-2020 Vademecum skutecznej profilaktyki jako cenną publikację ułatwiającą wdrażanie zintegrowanego podejścia do profilaktyki. Treści Vademecum oraz rekomendacje zebrane w formie Siedmiu dźwigni skutecznej profilaktyki pozostają aktualne. Jednak dzięki realizacji niniejszego zadania istotnie wzrosła wiedza o wzajemnych powiązaniach między problemami i korelującymi z nimi czynnikami. Wiedza ta została też zaktualizowana dzięki wykorzystaniu najnowszego zbioru danych IPZIN. Praktyczny wymiar projektu jest dodatkowo podkreślony przez wyniki badań nad profilaktycznym potencjałem szkół.

Wszystkich Państwa, którzy pragną uzyskać dodatkowych informacji lub zaproponowany kierunek badań zainteresował, zapraszamy do współpracy.

Zapraszamy do kontaktu poprzez:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon: 692 822 302