Jesteśmy pełni wrażeń. Światowy Kongres Rodzin 2017, który odbywał się w Budapeszcie, był dużym wydarzeniem. A raczej było to aż kilka dużych, międzynarodowych spotkań jednocześnie, które promowały m. in. wychowanie oparte o model profilaktyki zintegrowanej. W spotkaniu brało udział wielu polityków, pracowników administracji rządowej i liderów organizacji rodzinnych z całego świata. W sumie ok. 1000 osób. A między nimi, wśród prelegentów znalazł się dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.

 

 

 

Serię spotkań otwierała rządowa konferencja „Demographic Summit” (Szczyt Demograficzny)  w pełni organizowana przez węgierski rząd. Głównym odpowiedzialnym był Zoltan Balog, minister zasobów ludzkich oraz minister Katalin Novak odpowiedzialna za rodzinę, młodzież oraz kontakty międzynarodowe.

Czołowe wystąpienie należało do premiera Victora Orbana, który zauważył, że prowadzona przez węgierski rząd polityka prorodzinna przynosi pozytywne rezultaty, ale dzietność węgierskich rodzin nadal jest zbyt niska. Podkreślił, że jeżeli nie zostaną podjęte żadne kroki, a węgierskie rodziny nie będą miały co najmniej troje dzieci, już za 25 lat naród węgierski przestanie istnieć, a przy olbrzymim naporze imigrantów pustą przestrzeń wypełnią inni. Premier Węgier uznał ten problem za najwyższej wagi i wymagający bardzo zdecydowanych działań rządu. W tym kontekście zadeklarował, że od przyszłego roku na realizację polityki wspierającej węgierskie rodziny rząd przekaże 4,5% PKB. Będzie się to wiązało nie tylko z systemem bezpośredniego wsparcia, ale także wraz z narodzinami kolejnego dziecka z odpisywaniem kredytu za studia, za mieszkanie itd. Przy czym podkreślił, że wsparcie dla dzietności otrzymają także rodziny etnicznie węgierskie, które obecnie mieszkają w krajach ościennych, np. na Ukrainie czy w Rumunii. Ta mocna deklaracja wywołała wielkie poruszenie.

Podczas pierwszej sesji wystąpiła także polska minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska, która  omawiała program 500+ i jego rezultaty, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Wykład z prezentacją na temat programów wychowania prorodzinnego wygłosił również dr Szymon Grzelak z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. W swoim wystąpieniu mówił m. in. o programie Archipelag Skarbów®, badaniach nad polską młodzieżą oraz o „Vademecum skutecznej profilaktyki problemów młodzieży ”. Okazuje się, że duże zainteresowaniem takim podejściem do spraw wychowania wykazywali m.in. Finowie, Niemcy, Włosi, Francuzi, a nawet delegatka z Barbados.

Przez kolejne dwa dni – 26 i 27 maja – odbywał się Światowy Kongres Rodzin pod hasłem „Twórzmy narody przyjazne rodzinie: czyńmy rodzinę znowu silną”. Patronat nad nim także objął premier Orban. Spotkania  te są organizowane przez Międzynarodowy Komitet, któremu obecnie przewodzi Brian Brown, a sekretarzem jest Jarry Jacobs, obaj z USA. Głównym organizatorem kolejnych kongresów zawsze jest lokalny komitet. Tym razem bezpośrednim współorganizatorem było węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich. W spotkaniach tych uczestniczą znani specjaliści z wielu dziedzin, które dotyczą promocji naturalnej (tradycyjnej) rodziny oraz liderzy wielu dużych i małych organizacji prorodzinnych z całego świata. Jak zawsze na kongresie reprezentowanych było ponad 60 krajów. Oprócz sesji plenarnych odbyło się 5 paneli po 4 grupy robocze jednocześnie, czyli 20 bloków tematycznych w ciągu dwóch dni.

Tekst napisano na podstawie informacji prasowych Ewy Kowalewskiej.